Cel jest widoczny w lusterku wstecznym

Precyzyjne planowanie ma nieodzowne znaczenie w transporcie ciężkim. Dlatego też znaczną ilość czasu poświęca się na analizowanie profilu trasy.

Czasami może to prowadzić do niespodziewanych rezultatów. Może się na przykład okazać, że specjalistyczny transport będzie musiał dojechać do swojego celu tyłem.

Nie jest to standardowe zadanie, nawet dla profesjonalistów w dziedzinie specjalistycznego transportu ze spółki Jan Coesens. Wiertło o masie 65 ton zostało załadowane w Ostendzie i należało je dostarczyć do centrum miasta Mechelen. Cały ostatni odcinek o długości niecałych 1,6 km pokonano jadąc wstecz.

„O wszystkim decyduje manewrowość”

Jako rozwiązanie transportowe, spółka Jan Coesens wybrała sześcioosiową naczepę MultiMAX z obniżoną osią odciążoną PA-X. Naczepa ta dopiero niedawno wzbogaciła flotę przedsiębiorstwa. „Pojazd obsługuje bardzo wysokie obciążenia umiejscowione bezpośrednio nad osiami. Oznacza to, że napęd jest przenoszony bezpośrednio na środek osi. To dla nas duża korzyść, gdy musimy przetransportować 60– 70 ton” – tłumaczy dyrektor spółki z aprobatą.

„Często musimy przewozić ciężkie ładunki tego rodzaju przez wąskie ulice i kręte trasy” – mówi kierowca Peter Vandevijver i pokazuje na swoim iPadzie zdjęcia z ostatniego zlecenia. Pracuje w transporcie ciężkim od niemal 25 lat i wie, co jest ważne. „Manewrowość staje się coraz ważniejsza. Ronda, serpentyny i niepewne podjazdy to moja codzienność. Oferowana przez Faymonville, nowa naczepa z obniżoną osią, wyposażona w układ wymuszonego sterowania osiami odciążonymi, jest doskonale przystosowana do tego rodzaju zadań”.

Wymuszone sterowanie i dobra ocena wzrokowa

Zoptymalizowany układ kierowniczy naczepy miał okazję udowodnić swoją wartość na wąskim zakręcie przed wjazdem do obszaru mieszkalnego. Mechanizmy przeciwskrętu i skręcania pracowały w doskonałej harmonii, umożliwiając szybkie pokonanie tego odcinka.

Peter Vandevijver poprowadził bezpiecznie ciężarówkę do celu, patrząc w lusterko wsteczne. Wiertło można było wyładować. 49-latek i prowadzona przez niego sześcioosiowa naczepa MultiMAX czekają na kolejne projekty.

„Każdego dnia dzieje się coś nowego. Dzięki tej różnorodności to świetna zabawa”.

Niska oś wahliwa PA-X: wysokość załadunku 790 mm, kąt skrętu 60°, skok 600 mm
Niska oś wahliwa PA-X: wysokość załadunku 790 mm, kąt skrętu 60°, skok 600 mm
Share onWhatsAppLinkedIn