1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville

Do transportu dwóch generatorów jednocześnie, wybrano dwa łączone moduły 10-osiowe o podwójnych oponach z serii naczep ModulMAX z wysięgnikiem.

Niedawno zrealizowana została niezwykła misja prowadzona przez ghańską firmę MONPE Heavy Haulage, specjalizującą się w transporcie ciężkim. Z portu w Ghanie do Nigru trzeba było przetransportować na dystansie około 1285 km sześć generatorów do elektrowni. Ta imponująca misja była wyzwaniem zarówno pod względem planowania, jak i wykonania.

„Transport specjalistyczny to coś, czym zajmujemy się na co dzień, ale to zadanie było wyjątkiem pośród wyjątków. To prestiżowy projekt, który wyznacza standardy” z perspektywy czasu mówi Peter Everett z MONPE Heavy Haulage. Wyjątkowe cechy tego nietypowego projektu wymagały szczegółowego planowania i narzędzi o odpowiedniej mocy. Do transportu dwóch generatorów jednocześnie, wybrano dwa łączone moduły 10-osiowe o podwójnych oponach z serii naczep ModulMAX z wysięgnikiem. Ponieważ łącznie było sześć generatorów, całe zadanie zostało wykonane pomyślnie trzy razy.

Peter Everett ma zaufanie do wsparcia i wiedzy Faymonville w zakresie tych prac. „Ich oprogramowanie do symulacji obciążenia pozwala na określenie najlepszego ustawienia ładunku w celu idealnego rozłożenia obciążenia. A techniczna konfiguracja modułowych linii osi z podwójnymi oponami jest wprost stworzona do tego rodzaju zadań”. Kompletną organizacją projektu "pod klucz" zajmował się główny gracz logistyczny DB Schenker, który zaufał MONPE w zakresie transportu drogowego z portu do miejsca pracy.

Transporty rozpoczęły się w głównych portach morskich Ghany (Tema i Takoradi), gdzie generatory przybyły statkami z CAT Germany. Każda sztuka ważyła 219 ton i była osłonięta białą plandeką.

Bezpieczny przejazd przez cztery kraje

Początkowo konwoje miały jechać najszybszą i najbardziej bezpośrednią trasą przez Burkina Faso do Nigru. Ponieważ jednak warunki na tej trasie nie gwarantowały bezpieczeństwa tych transportów, MONPE musiała zmienić plany wykonania tego zadania dla swoich klientów. Znalezienie alternatywnej trasy transportu tych 219-tonowych gigantów do miejsca docelowego w elektrowni w pobliżu stolicy Nigru, Niamey, wymagało kilku miesięcy skrupulatnego planowania i sprawdzania tras.

Trzeba było przeanalizować i odpowiednio przygotować przejścia graniczne, mosty i małe drogi wiejskie, a także przenieść lub usunąć niezliczone linie elektryczne i inne przeszkody, aby zagwarantować bezpieczny przejazd tym ogromnym konwojom ciężarowym. Na koniec przed 10-osobową załogą stała podróż przez 1285 km, przez cztery różne kraje, z Ghany, przez Togo i Benin, aż do Nigru.

Oprócz przezwyciężenia ogólnie trudnych warunków drogowych i klimatycznych podczas tej podróży, zespołowi MONPE udało się również spełnić liczne wymagania związane z Covid-19 w poszczególnych obszarach.

Ostatecznie, pomimo wielu wyzwań, specjalistom udało się zakończyć każdą podróż bezbłędnie, w zdumiewająco krótkim czasie, wynoszącym średnio zaledwie 23 dni. I niezależnie od tego, czy załadowane naczepy ModulMAX przejeżdżały przez wielkie miasta, czy małe wioski, ludzie zatrzymywali się i ze zdumieniem patrzyli na te imponujące, pomarańczowe platformy.

650 mm skok spełnił swoje zadanie

Ostatecznie, te niezwykłe posunięcia przyczyniły się do sukcesu kluczowego projektu dostaw energii w regionie, a właściciel MONPE, Peter Everett, miał same pozytywne opinie o naczepach Faymonville, które pomogły w jego realizacji. „Doceniamy najwyższą jakość produktu. Nasza flota modułowych naczep o podwójnych oponach ModulMAX poradziła sobie nawet z najtrudniejszymi odcinkami trasy. Dzięki 650 mm skokowi osi wahliwych udało się pokonać bardzo nierówne odcinki dróg z ogromnymi wybojami, a nawet obszary zalane, jednocześnie zapewniając stabilność konwoju i ładunku przez cały czas. Niezbędne bezpieczeństwo transportu zostało zagwarantowane dzięki stałemu, optymalnemu kontaktowi z podłożem”.

Peter Everett i jego zespół czują się pewnie dzięki sprzętowi transportowemu Faymonville, nawet gdy stawiają czoła tak niesamowitym wyzwaniom. „Mój personel docenia delikatne prowadzenie pojazdu. Rozwiązania pojazdów modułowych Faymonville są zdecydowanie stworzone do pracy w najbardziej wymagających warunkach. Mieliśmy tego doskonały przykład”.

Faymonville z ogromnym zasięgiem w Afryce

Założona w 2005 roku ghańska rodzinna firma MONPE jest wiodącym specjalistycznym przewoźnikiem ciężkich ładunków w Zachodniej Afryce. Przyciągająca wzrok pomarańczowa flota naczep MONPE obejmuje 28 linii osi naczep modułowych z licznymi akcesoriami, takimi jak wiele wysięgników i dyszli, różne pokłady i zestaw 4-rzędowy, dzięki czemu jest ona niezwykle wszechstronna, niezależnie od tego, czy jest potrzebna do transportu maszyn górniczych i budowlanych, towarów przemysłowych, np. dla sektora naftowego i gazowego, czy innych ładunków wielkogabarytowych w całej Afryce Zachodniej.

Faymonville może powiedzieć, że jej zasięg i obecność na rynku na kontynencie afrykańskim stale rosły na przestrzeni lat, czyniąc z niego ważny filar w ich światowej sieci. Dostarczono kilkaset jednostek. Oprócz naczep modułowych, inne liczne naczepy takie jak rozciągane naczepy burtowe, wózki dolly i inne specjalistyczne rozwiązania Faymonville, pomagają w bezpiecznym i udanym przemieszczaniu maszyn i ładunków w Afryce.

1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
1285 km przez Afrykę pojazdami modułowymi Faymonville
Share onWhatsAppLinkedIn