Ostatni cel podróży naczepa platforma CombiMAX

Zamiast pocięcia na kawałki lub umieszczenia na cmentarzysku samolotów na Słowacji udało się skierować samolot Airbus A320 do nowych zadań.

Wycofany z ruchu samolot kryje w sobie teraz miniaturową restaurację w parku rozrywki.

Średni okres służby klasycznego A320 trwa 30 do 40 lat. Producent zakłada zwykle 50.000 lotów samolotu. Maszyna, o której tutaj mowa, startowała wcześniej w barwach rosyjskich linii lotniczych Aeroflot.

Nawet w roku 2014 transportowała ogień olimpijski do miasta Soczi. Teraz właśnie odbyła się ostatnia podróż samolotu, wycofanego z ruchu.

Długość kadłuba to skromne 36,5 m

Wykonanie tego zadania powierzono czeskim fachowcom z firmy Pavel Svestka s.r.o.. „Na czas transportu drogowego oddzielono kadłub od skrzydeł”, objaśnia szef firmy Pavel Svestka, dla którego takie projekty zawsze stanowią niepowtarzalne doświadczenia. Kadłub o masie prawie 19 t, długości 36,5 m, szerokości 6 m i wysokości 4,7 m okazał się być nie lada wyzwaniem.

„Zespołem pojazdów o masie około 80 t udaliśmy się w drogę z czeskiego lotniska Ostrava Mošnov na prywatne lotnisko niedaleko miasta Liptovsky Mikulas na Słowacji”, Pavel Svestka pamięta szczegóły przejazdu trasy o długości prawie 200 kilometrów.

Wysokość, odpowiednia dla niskich tuneli

Zestawiając pojazd posłużył się modułem CombiMAX. Przedsiębiorstwo Svestka dysponuje obecnie 2 łabędzimi szyjami, naczepami 2-, 3-, 4- i 5-osiowymi, pomostem na koparkę i dwoma płaskimi platformami z opcją wydłużania.

Projekt Airbus dostał zrealizowany przez profesjonalistów kombinacją 4+5 z teleskopowo wysuwanym pomostem na koparkę w roli połączenia elementów podwozi. 

„Dzięki systemowi CombiMAX możliwe było zestawienie naczepy w sposób pozwalający na optymalny załadunek kadłuba samolotu. Korzystna okazała się również niewielka wysokość podwozia oraz 600 mm skoku osi wahliwych. W ten sposób udało się pozyskać decydujące milimetry podczas przejazdu przez tunele” - Pavel Svestka wylicza konkretne zalety pojazdu Faymonville.

Dalsze transporty zawierały lewe i prawe skrzydło, tylną część oraz ster.

W parku rozrywki ponownie zmontowano samolot z części, i od tego czasu goście mogą spożywać posiłki w prawdziwym samolocie Airbus A320.

Ostatni cel podróży naczepa platforma CombiMAX
Ostatni cel podróży naczepa platforma CombiMAX
Ostatni cel podróży naczepa platforma CombiMAX
Share onWhatsAppLinkedIn