Zapuszczanie korzeni

W celu utworzenia miejsca na sześć nowych jednostek mieszkalnych, w holenderskim Alphen an den Rijn trzeba zająć się liczącym ponad 70 lat kasztanowcem.

Jednak nie przy użyciu piły łańcuchowej, ale poprzez przeniesienie w inne siedlisko. Mieszkańcy przeżywają niemałe zaskoczenie, kiedy któregoś ranka to ogromne drzewo zostaje podniesione.

Operator musi działać z dużym wyczuciem. Korzenie są zabezpieczane lnianym workiem, aby chronić je przed wyschnięciem. Około 40 ton waży biały kasztanowiec, który jest opuszczany na przygotowany pojazd modułowy firmy Kraanbedrfi Nederdorf b.v.

Sjoerd Nederhoff opisuje wyzwania przy takim projekcie: „Przekraczanie krawężników, wymijanie latarni ulicznych i równoczesne zachowywanie równowagi wymagają stabilnego i kompaktowego rozwiązania transportowego, które jest intuicyjne w obsłudze. 6-osiowy moduł Faymonville jest idealny do tego zadania.”

Trzecia lokalizacja kasztanowca

Zwykle ożywiona okolica Prins Bernardllan zastygła w bezruchu. Liczni gapie zatrzymują się i wyciągają telefony komórkowe. Takie coś rzadko zdarza się zobaczyć. Eksperci Nederhoff zabezpieczają niezwykły ładunek.

Wykonawca budowy Bogor kładzie duży nacisk na kwestie ekologiczne. Dlatego ścięcie kasztanowca o średnicy korony czternastu metrów nie wchodziło w grę. Przy poprzednich próbach stwierdzono, że drzewo w przeszłości już raz było przenoszone.

Osie wahadłowe zapewniają stabilność jazdy

Po około półtorej godziny kasztan dotarł 115 metrów dalej w linii prostej na swoje nowe miejsce przy Anna van Burenlaan. Załoga Nederhoff bezpiecznie manewruje pojazdem modułowym typu Faymonville ModulMAX do przewidzianego miejsca. Dzięki osiom wahadłowym zespół pojazdowy pozostaje w danym położeniu.

Dźwig jest już gotowy do rozładunku. W tym miejscu kasztanowiec ma na nowo zapuścić korzenie. Po raz trzeci i tym razem już chyba ostatni.

Data publikacji: 03/2022

Zapuszczanie korzeni - Historie sukcesu
Zapuszczanie korzeni - Historie sukcesu
Zapuszczanie korzeni - Historie sukcesu
Share onWhatsAppLinkedIn